"Krakowskie kolędowanie z Polsatem" w Wigilię i w Boże Narodzenie

KO 23/12/2014
Polsat
 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego to doskonała okazja, by najbliższe kolędowanie odbyło się właśnie w Krakowie. Wnętrza uniwersyteckiej kolegiaty św. Anny, jednego z ulubionych kościołów świętego Jana Pawła II, wypełnią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu plejady artystów.

To będzie niezwykły koncert, te najbardziej znane kolędy, którymi rozbrzmiewają w święta polskie domy i kościoły wykonają: Sylwia Grzeszczak, Ania Wyszkoni, Ewa Farna, Zbigniew Wodecki, Grzegorz Markowski, Stanisław Karpiel r11; Bułecka, Jacek Wójcicki i zespół Pectus z towarzyszeniem orkiestry i kilku chórów.

Święta Bożego Narodzenia to nieodłączna tradycja kolędowania, a z nią związane są kolędy, które polscy kompozytorzy tworzyli już od XVI wieku. Z okazji obchodzącego jubileusz 650 r11; lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej uczelni w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, tegoroczne kolędowanie odbędzie się w monumentalnych, póĹşnobarokowych wnętrzach świątyni akademickiej, kolegiacie św. Anny r11; jednym z ulubionych krakowskich kościołów świętego Jana Pawła II. Papież, absolwent Uniwersytetu, wielokrotnie odwiedzał kościół, ostatni raz podczas pielgrzymki w 1997 roku. "Pragnę dzisiaj udać się do grobu Świętego Jana Kantego - Jana z Kęt. W krakowskiej kolegiacie Świętej Anny związanej od wieków z Uniwersytetem Jagiellońskim - z moją Alma Mater - znajduje się to miejsce. Piękny sarkofag, który kryje w sobie relikwie skromnego człowieka" r11; pisał Jan Paweł II z Watykanu w 1990 roku, wspominając świątynie i wyniesionego na ołtarze profesora uczelni. W koncercie będziemy mogli wsłuchać się w przekazywane z pokolenia, na pokolenie kolędy tak dobrze wszystkim znane: rWśród nocnej ciszyr1;, rW żłobie leżyr1;, rLulajże Jezuniur1;, rBóg się rodzir1; czy rGdy śliczna pannar1;. Wigilijny wieczór spędzą z nami Ania Wyszkoni, Sylwia Grzeszczak, Ewa Farna, Stanisław Karpiel r11; Bułecka, zespół Pectus czy krakowski bard Jacek Wójcicki. Prawdziwą niespodzianą będzie udział w tym uroczystym koncercie Grzegorza Markowskiego, który niezwykle rzadko śpiewa kolędy. Najbardziej znany polski rockowy wokalista zaśpiewa m in. rPrzybieżeli do Betlejemr1;, a następnie w duecie jakiego jeszcze nie było ze Zbigniewem Wodeckim - rCichą nocr1;. Mistrza skrzypiec i trąbki Zbigniewa Wodeckiego usłyszymy tego wieczoru jeszcze dwukrotnie, a kolędę rOj Maluśki, Maluśkir1; wykona przy akompaniamencie autentycznej strażackiej orkiestry dętej z Dobczyc. Wszystkim artystom będą towarzyszyły chóry: gospelowy Sound 'n Grace, który solo zaśpiewa również kolędę rMędrcy światar1;, oraz chór akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowski Zespół Pieśni i Tańca rMałe Słowiankir1; działający od niemal 40 lat. W scenerii barokowych wnętrz świątyni zabrzmi również niepowtarzalna muzyka góralska, a to za sprawą jednego z najstarszych góralskich zespołów ludowych - rSkalnir1;, założonego przez krakowskich studentów w 1953 roku. Nowe aranże najpiękniejszych polskich kolęd które usłyszymy w koncercie przygotował Zygmunt Kukla, który będzie dyrygował orkiestrą. Świąteczne życzenia złoży naszym widzom ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Koncert poprowadzi Paulina Sykut.

rKrakowskie Kolędowane z Polsatemr1; po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Wigilię o 16.45. Powtórka w I Dzień Bożego Narodzenia o godzinie 12.50.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.