PB: Tajemnicze pieniądze dla TV 4

28 czerwca odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy TV 4. Udziałowcy mieli uchwalić podniesienie kapitału ze 105 do 145 mln zł, czyli o prawie 40%. To największa taka operacja w historii spółki. Ta jednak milczy o powodach i przeznaczeniu nowej emisji - pisze Puls Biznesu.

28 czerwca odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy TV 4. Udziałowcy mieli uchwalić podniesienie kapitału ze 105 do 145 mln zł, czyli o prawie 40%. To największa taka operacja w historii spółki. Ta jednak milczy o powodach i przeznaczeniu nowej emisji – pisze Puls Biznesu.

-Nie będę tego komentować – mówi Mariusz Walkiewicz, który w zarządzie Polskich Mediów (właściciel TV 4) odpowiada za finanse. Pulsowi Biznesu nie dowiedział się od właściciela TV 4, czy do podwyższenia kapitału doszło i do kogo została skierowana nowa emisja. Nie wie tego też TVN, który wraz ze swoimi spółkami ma niespełna 7% akcji Polskich Mediów.

-Z przykrością przyznaję, że o podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w tej spółce dowiedzieliśmy się od Pulsu Biznesu. Grupa TVN stoi na stanowisku, że jako akcjonariuszowi służy nam prawo poboru akcji w ramach tej emisji i że akcje te powinny być nam zaoferowane – komentuje Karol Smoląg, rzecznik TVN.

Polskie Media, zgodnie z przepisami, zakomunikowały o planowanym walnym w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Nie zawiadomiły jednak akcjonariuszy indywidualnie. Czy firma miała powody, by obawiać się, że część akcjonariuszy zakwestionuje jej plany? Czy chce wpuścić do TV4 nowego inwestora, czy też zamierza wzmocnić pozycję jednego z obecnych właścicieli? Czyżby chodziło o Polsat? – pyta Puls Biznesu.

Jak przypomina dziennik, TV 4 od dawna występuje w mediach, a nawet oficjalnych dokumentach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), jako stacja powiązana z Polsatem kontrolowanym przez Zygmunta Solorza-Żaka.

„Czas antenowy TV4 sprzedaje spółka Polsat Media, będąca także biurem sprzedaży Polsatu. Głównym udziałowcem Polskich Mediów jest powiązana z Polsatem polska firma Trans Media Group (…), która posiada też udziały w Telewizji Dolnośląskiej TEDE, głównej stacji z grupy „Odra”. Z Polsatem powiązany jest również kolejny udziałowiec Polskich Mediów – cypryjska firma Rexon Overseas Ltd. utworzona przez Tadeusza Kuchara (chodzi o Andrzeja Kuchara, wieloletniego współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka), jednego z głównych udziałowców Polskich Mediów (notabene, Tadeusz Kuchar jest też głównym udziałowcem posiadającym 36,08% udziałów wspomnianej wcześniej wrocławskiej Telewizji Dolnośląskiej). Wynika z tego, że łącznie udziałowcy powiązani z Polsatem dysponują przeszło 90 proc. udziałów w Polskich Mediach. Natomiast mniej niż 10%udziałów należy do TVN” – czytamy w przygotowanym przez KRRiT raporcie o stanie rynku z września 2004 r.

Mimo to Zygmunt Solorz-Żak konsekwentnie wypiera się kapitałowych związków z TV4. -Polsat współpracuje z TV4, ale nie ma z tą stacją powiązań kapitałowych. To nie my podnosimy kapitał Polskich Mediów, choć nie wykluczam, że w przyszłości będziemy zainteresowani zakupem udziałów tej spółki – mówi właściciel Polsatu.

Pulsowi Biznesu nie udało się takich powiązań udokumentować, choć trafił on na poszlaki. Wśród nich jest opublikowana w luksemburskim monitorze umowa z 2005 r. dotycząca podwyższenia kapitału spółki West Grove, w której, jako jeden z udziałowców, pojawia się Małgorzata Żak, żona Zygmunta Solorza-Żaka, a jednym z beneficjentów jest cypryjski Rexon. Spółka z Cypru jest również udziałowcem Invest Banku. Od 15 grudnia 2004 r. należy do niej także 85% (według innych źródeł – 100%) udziałów Trans Media Group (stanowiących wcześniej własność Andrzeja Kuchara). Prezesem Trans Media Group nie jest już też Dominik Libicki, szef Cyfrowego Polsatu. Od 14 grudnia 2006 r. w aktach spółki figuruje Anna Kwaśnik. Z kolei w dokumentach Rexona próżno szukać nazwiska Andrzeja Kuchara. Z ustaleń wywiadowni gospodarczej Coface Poland Credit Management Services wynika, że, jako udziałowcy figurują w nich dwaj obywatele Cypru (ich adresy odpowiadają adresowi biura spółki w Nikozji), czyli tzw. akcjonariusze nominalni, na co pozwala cypryjskie prawo.

Żródło: Puls Biznesu