"Ludzkość. Historia nas wszystkich" w Szóstce

MN 21/08/2013
Szóstka
 5 września w Szóstce swoją polską premierę na otwartej antenie będzie miał głośny już, zrealizowany z epickim rozmachem, cykl dokumentalny rLudzkość. Historia nas wszystkichr1;, przedstawiający dzieje świata od Wielkiego Wybuchu, powstania naszej planety i pojawienia się człowieka aż po czasy współczesne. Dwunastoodcinkowy serial będzie można oglądać w czwartki o 21:30.

Ta wyjątkowa seria dowodzi, jak fascynująca jest historia, pokazana nie jako ciąg faktów, dat, nazwisk i miejsc, ale jako burzliwa opowieść, pełna zwrotów akcji, wzlotów i upadków jednostek i całych imperiów, niespodziewanych przełomowych odkryć i odwiecznej pogoni za nieosiągalnymi marzeniami. Nie brak w niej elementów kina akcji: zagrożenie, adrenalina, walka, upór, ryzyko i bohaterstwo przeplatają się tu z przebłyskami geniuszu, chwilami triumfu i nadziei. Pasjonująca narracja ubrana jest w niezwykle atrakcyjną wizualnie formę. Oprócz znakomitych animacji komputerowych, możemy tu podziwiać r11; nakręcone z udziałem specjalistów od filmów fabularnych r11; inscenizacje i efekty specjalne, jakich nie powstydziłyby się hollywoodzkie superprodukcje.

Jak to się stało, że ludzie r11; pozbawieni siły wielkich zwierząt czy kłów i pazurów r11; nie tylko przetrwali w pełnym zagrożeń świecie, ale zdominowali całą planetę, podczas gdy 99,9% gatunków w historii Ziemi wyginęło? Jak powstawały pierwsze ludzkie wynalazki r11; narzędzia, rolnictwo, handel czy miasta? Jak rozwijały się wspaniałe cywilizacje i imperia? Jak rozprzestrzeniały się wielkie religie i idee? W jaki sposób na kształt współczesnego świata wpływały bogactwa naturalne, klimat, plagi, odkrycia geograficzne czy naukowe?

W każdym odcinku cyklu stajemy się świadkami rozegranych niczym w kinie akcji, pełnych napięcia scen, przedstawiających wydarzenia, które stały się kamieniami milowymi historii. Śledzimy też zapoczątkowane przez nie procesy, które przeobraziły świat. Widzimy, jak powstają pierwsze ludzkie wynalazki i pierwsze cywilizacje, jak żelazo pozwala obalać tyranów i wprowadzić nowy porządek na świecie. Poznajemy Imperium Rzymskie i jego wpływ na rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa. Patrzymy, jak gorączka złota tworzy potęgę świata Islamu, podczas gdy wikingowie z barbarzyńców zmieniają się w krzyżowców. Gdy w Europie i Azji krwawe żniwa zbierają podboje Czyngis-chana i czarna śmierć, obie Ameryki bezpiecznie się rozwijają. Obserwujemy odrodzenie Europy dzięki złotu z Afryki i wynalazkom z Chin. Widzimy, jak wydarzenia w Turcji doprowadzają do upadku odległego o tysiące kilometrów imperium Azteków. Śledzimy losy bogactw z Nowego Świata i ich związek z rozkwitem giełdy czy budową TadĹş Mahal. Towarzyszymy podbojom pionierów i postępowi racjonalizmu. Wreszcie jesteśmy świadkami rewolucji amerykańskiej i przemysłowej, postępu technicznego i pojawiania się kolejnych wyzwań nowoczesności.

Autorzy serialu przyjmują nowatorską perspektywę, koncentrując się na odkrywaniu powiązań, które łączą różne wydarzenia w różnych miejscach na świecie i w różnych okresach. Pokazują trendy i powtarzające się prawidłowości w dziejach, ukazują sploty okoliczności, które przesądziły o sukcesie różnych nacji, idei i wynalazków. Opierając się o wiedzę nauk ścisłych i humanistycznych r11; od geografii, astronomii, geologii, biologii i historii naturalnej po ekonomię czy antropologię r11; tworzą wielostronny a jednocześnie bardzo przystępny obraz przyczyn i skutków, które zadecydowały o obecnym kształcie świata.

To ambitne przedsięwzięcie okazało się też dużym komercyjnym sukcesem. Premiera w kilkunastu krajach na świecie oglądana była łącznie przez 2,8 mln widzów, zwiększając nawet trzykrotnie oglądalność pasma. Serial nominowany został m.in. do nagród Emmy za 2012 rok, które przyznawane będą tej jesieni.
 

Komentarze

 • 2152
  #1 przemekp dnia 21-08-2013 03:00
  Ten program był już emitowany na kanale HISTORY, więc można powiedzieć, że to kolejna powtórka icon_wink Ale przynajmniej nie z któregoś kanału Polsatu icon_green
 • 2639
  #2 Emil dnia 21-08-2013 05:07
  Dla darmowego kanału z naziemnej telewizji cyfrowej ten program może być nowością. Poza tym, A+E Networks współpracuje jakoś z Telewizją Polsat, więc pewnie łatwiej było załatwić ten program dla TV 6.
  wink
 • 2550
  #3 doniu dnia 21-08-2013 10:20
  Ciekawe jakie zmiany szykuje jeszcze 1szo? icon_wink

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.