Beata Grabarczyk: "Każdy ma swojego Rurka"

KM 11/04/2013
Wywiady i relacje
 W ramach nowego cyklu "Pięć pytań do...", Michał Niedbalski i Krzysztof Machajski przygotowali specjalnie dla Czytelników tvpolsat.info rozmowy z czołowymi postaciami magazynu "To był dzień", które będziemy prezentować w najbliższych dniach. Dziś, Beata Grabarczyk, która widzom Polsat News jest znana przede wszystkim z niezmywalnego uśmiechu i uroku osobistego, które idą w parze z doświadczeniem i profesjonalizmem. Prezenterka, reporterka - a po godzinach - fanka ciszy, spokoju i dobrej książki.

Krzysztof Machajski, tvpolsat.info: "Proces uzawodowienia" to chyba najbardziej urocza wpadka w Pani wykonaniu. Jak Pani do nich podchodzi? Włącza sobie Pani powtórki, żeby się pośmiać?

Beata Grabarczyk, Polsat News: Zachciało mi się tego "uzawodowienia" ... :-) Zawsze kusi minie, żeby pobawić się startówką - a potem klops... Moje wpadki bawią mnie w czasie czytania, potem o nich zapominam, a nawet jeśli pamiętam, to ich nie oglądam, bo nie lubię siebie oglądać. Najlepiej pamiętam tę, gdy obiecałam niejakiemu "Kokosowi", że go zabiję... Cóż, każdy ma swojego Rurka :-)) Swoją drogą, nie rozumiem dlaczego zamiast spłonąć ze wstydu, zaczynam się śmiać... To chyba strasznie nieprofesjonalne :-)Zapytałem o wpadki, ponieważ niektórzy telewidzowie bardzo często słowa usłyszane od prowadzących, reporterów itp. biorą jeden do jeden, nie zostawiając sobie pewnego dystansu na własną refleksję, własne przemyślenia, nierzadko, dodatkowo o pewne rzeczy (np. brak profesjonalizmu, nieobiektywność) oskarżając właśnie tych, którzy mówią do kamery. Z czego to wynika?Myślę, że to bierze się z niezrozumienia mediów. Dziennikarze często kreowani są na nadludzi - tacy mądrzy, wszystko wiedzą, wygłaszają autorytatywnie pewne tezy. Nikt nie myśli, że to zwykli ludzie, którzy korzystają z narzędzi, które mają - Internetu, literatury, opinii ekspertów itp. I którzy mają na tyle tupetu, by zabierać głos w sprawach, o których nie mają pojęcia :-))) Dziennikarstwo to zwykły zawód dla zwykłych ludzi, a ekran telewizora, to nie święty obraz. Ale niewielu chce w to uwierzyć. Ja od dawna mówię, że potrzebna jest edukacja medialna, która od dziecka będzie przygotowywała nas życia w medialnym świecie.

Zastanawia mnie czy tak uśmiechniętą, pogodną i uroczą kobietę, jaką Pani niewątpliwie jest, ktokolwiek (np. polityk) jest w stanie wyprowadzić z równowagi? Miewała Pani momenty, że w trakcie programu, chciała Pani uderzyć pięścią w stół?

Pewnie. Okropnie drażni mnie, gdy moi goście skaczą sobie do oczu i nie pozwalają mi dojść do głosu. Bo co innego dyskusja, a co innego magiel. Czasami, mam więc ochotę "zrobić Chruszczowa", czyli walnąć w stół obcasem. Albo dzwonek by sie przydał :-))) Dłoni szkoda. :-) Ale w sumie krzyki też można spuentować na wesoło. Tylko ze zwykłym chamstwem nie wiadomo co zrobić...Ile przeciętnie trwa przygotowanie jednego wydania "To był dzień" i jakie są poszczególne części tych przygotowań? Przybliżmy naszym Czytelnikom w telegraficznym skrócie Waszą codzienną pracę.

Cały dzień, a właściwie całą dobę, bo myślenie nad tematami i gośćmi zaczyna się już wieczorem poprzedniego dnia. Rano o 10 mamy kolegium - decydujemy, o czym chcemy rozmawiać. Reporterzy dostają tematy do przygotowania i po umówieniu rozmówców ruszają na zdjęcia. Tworzenie trzyminutowego materiału zajmuje cały dzień, często gotowe felietony trafiają do reżyserki w ostatniej chwili. Producent i wydawca dzwonią do potencjalnych gości, co często zajmuje godziny. Jednocześnie wszyscy w taki, czy inny sposób kontrolujemy, co się dzieje, bo może wydarzy się coś ciekawszego, albo ważniejszego i trzeba będzie zmienić tematy... W sumie bywa nerwowo, choć stres daję się opanować.Trzeba jeszcze zadbać o całą oprawę - zrobić podpisy, przygotować tzw. heady - czyli sekwencję wprowadzającą program, zamówić tła na telebim, sprawdzić teksty reporterów, którzy muszą mieć też czas na montaż. I pewnie z milion rzeczy, o których nawet nie pamiętam, bo to taka technologiczna rutyna. Prezenter przez cały dzień się doucza - czyta co tylko się da i przygotowuje tezy do rozmowy. Pisze wszystkie podprowadzenia itp. Od pół godziny do godziny musi poświęcić na makijaż - tylko Darek Ociepa ma łatwiej - 10 min. i po krzyku :-))). Efekty widać na antenie. :-)


A kiedy czas na relaks? I czy ma Pani jeszcze inne sposoby na "wywietrzenie głowy" po ciężkim dni w redakcji, niż dobra lektura?

Relaks - w wolne dni, albo po programie - choć w tym ostatnim przypadkowy relaks oznacza sen po kolejnym przeglądzie portali i agencji - albo po wyłączeniu telefonu :-) Z utęsknieniem czekam na wiosnę, bo wtedy będę mogła oddać się najlepszemu odpoczynkowi - czyli słuchaniu śpiewu ptaków w ogrodzie. Cisza i spokój, to resetuje mój mózg, albo coś, co nazywam wycieczkami - czyli wyjazdami z miasta, koniecznie w nieznane do tej pory miejsce, niezbyt planowanymi i przygotowanymi. Głaskanie kota też robi świetnie:-))) A najlepiej głaskać kota w ogrodzie, słuchając śpiewu ptaków i czytając książkę - prawie raj.

Macham łapą wszystkim Czytelnikom tvpolsat.info. Fajnie wiedzieć, że kogoś interesuje nasza robota :-) Czytajcie, ale przede wszystkim oglądajcie :-))))) Bo codziennie to był jakiś dzień. Może warto wiedzieć jaki ....
   

Komentarze

 • 1349
  #1 DamianCP dnia 11-04-2013 00:20
  Super Wywiad icon_smile miło się czytało icon_smile Czekam na następne już icon_smile
 • 472
  #2 Jarek dnia 11-04-2013 00:51
  Cala Pani Beatka w pełnej krasie icon_smile
 • 2904
  #3 Newsman20 dnia 11-04-2013 10:51
  Za rzadko Pani Beata pojawia się w To Był Dzień.
 • 145
  #4 AG dnia 11-04-2013 11:54
  Ciekawy wywiad - czekam na kolejne
 • 112
  #5 PT dnia 11-04-2013 16:05
  Serdeczne pozdrowienia dla pani Beaty icon_smile I zgadzam się z @Newsman20 - stanowczo za mało pani Beaty w TBD icon_smile
 • 530
  #6 KO dnia 11-04-2013 19:39
  Kolejny bardzo udany wywiad, gratulacje icon_wink No i wiosenne pozdrowienia dla Pani Beaty icon_smile
 • 3537
  #7 Liverpool802 dnia 11-04-2013 22:09
  Duże Wiosenne Pozdrowienia dla Pani Beaty Wywiad świetny icon_smile

Dodaj komentarz

Twój komentarz pojawi się na stronie, po sprawdzeniu go przez moderatorów.