"Cud w Sokółce" w Telewizji Polsat

W najbliższą sobotę, 6 lutego, o godz. 19:30 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Cud w Sokółce”, zrealizowany przez „Fakt” dla Telewizji Polsat. To opowieść o przemianie hostii, do której doszło w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce na Podlasiu, a także historia ludzi, których życie zmieniło się dzięki temu wydarzeniu.

W najbliższą sobotę, 6 lutego, o godz. 19:30 wyemitowany zostanie film dokumentalny „Cud w Sokółce”, zrealizowany przez „Fakt” dla Telewizji Polsat. To opowieść o przemianie hostii, do której doszło w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sokółce na Podlasiu, a także historia ludzi, których życie zmieniło się dzięki temu wydarzeniu.

Ten 22-minutowy obraz jest już drugim – po „Anatomii przemocy” – dokumentem „Faktu” dla Telewizji Polsat.

Bohaterowie filmu szczegółowo relacjonują, jak na hostii pojawiły się krwawe plamy, które naukowcy z Białegostoku po szczegółowych badaniach określili jako tkankę mięśnia sercowego. O swoich przeżyciach opowiada przed kamerą ksiądz Jacek, który znalazł komunikant. Autorzy filmu rozmawiają też z księdzem Filipem, strażnikiem kaplicy, w której przechowywana jest hostia. Na podstawie ich opowieści powstały inscenizacje, z pomocą których w filmie przedstawione zostały niektóre z kluczowych dla sprawy wydarzeń.

Kościół w Sokółce już teraz stał się miejscem kultu. Przed kamerą „Faktu” wypowiadają się wierni, którzy widzieli przemienioną hostię i pielgrzymi, którzy przyjeżdżają się tutaj pomodlić. O wielokulturowości i współistnieniu największych religii świata na ziemi sokólskiej mówi z kolei metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek GłódĹş, który tutaj się urodził i wychował. Opowiada też o reakcji biskupów zebranych na Konferencji Episkopatu Polski na historię przemiany sokólskiej hostii.

Nad tym, czy Watykan uzna sokólską przemianę za cud, zastanawia się m.in. dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego ks. Jarosław Cielecki, który miał okazję badać wydarzenia związane z najsłynniejszym i uznanym już przez Kościół cudem eucharystycznym – we włoskim Lanciano. W filmie można zobaczyć przechowywane w tamtejszym sanktuarium relikwie.

Autorzy filmu dotarli również do materiału wideo z innego niezwykłego wydarzenia. Jak twierdzą świadkowie, podczas mszy celebrowanej przez Jana Pawła II hostia, podana nawróconej na katolicyzm Koreance, zmieniła się w jej ustach w krwawiące ciało.

– Nasz film to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czym jest cud i dlaczego każdy z nas go potrzebuje w życiu. My tę odpowiedĹş poznaliśmy, każdy z osobna, gdzieś podczas licznych nagrań i rozmów z bohaterami wydarzeń w Sokółce. Mamy nadzieję, że widzowie po obejrzeniu filmu też będą potrafili odpowiedzieć sobie na to pytanie – mówi Łukasz Klekowski, producent filmu i sekretarz redakcji „Faktu”.

Wydarzeniami cudu w Sokółce zajmowali się też reporterzy Telewizji Polsat – „Interwencji” i „Wydarzeń”. Efekt tych prac pojawi się w programach: „Interwencja” (5 lutego, godz. 16:15, Telewizja Polsat) oraz „Interwencja Extra” (5 lutego, godz. 19:30, Polsat News). W dniu emisji dokumentu \”Cud w Sokółce\”, tj. 6 lutego, na antenie głównej Polsatu materiał o cudzie eucharystycznym w Sokółce wyemitują również „Wydarzenia”. Z kolei Polsat News powtórzy film w niedzielę, 7 lutego o godzinie 19:30. Emisji filmu towarzyszy kampania promocyjna w wybranych tytułach Axel Springer Polska i kampania spotowa na antenach Polsatu.

Producentem wykonawczym filmu jest firma Akcja.tv. Reżyserka obrazu Magdalena Wieczorkowska-Klecel oraz jej mąż i autor zdjęć Jan Klecel to twórcy wielu reportaży i filmów dokumentalnych, m.in. pierwszego filmu „Faktu” dla Polsatu „Anatomia Przemocy” (nominacja do Grand Press 2009), „Na odsiecz dziewczynkom” (nagroda Oczy Otwarte 2006) i „Dziewczynki Sue Ryder” (nominacja do Grand Press 2006).

Równolegle z pracami ekipy filmowej, dziennikarka Faktu” Agnieszka Kaszuba pracowała nad książką o przemianie hostii w Sokółce. Książka o tym samym tytule – „Cud w Sokółce” – dostępna jest już w kioskach w cenie 7,50 zł.