W niedzielę "Wydarzenia" skończą 5 lat

11 paĹşdziernika 2009 roku „Wydarzenia” świętować będą 5-lecie istnienia. „Wydarzenia” nadawane o godz. 18:50 to jeden z najchętniej oglądanych programów Polsatu. Od momentu powstania zwiększały swoją widownię na przekór tendencjom rynkowym.

11 paĹşdziernika 2009 roku „Wydarzenia” świętować będą 5-lecie istnienia. „Wydarzenia” nadawane o godz. 18:50 to jeden z najchętniej oglądanych programów Polsatu. Od momentu powstania zwiększały swoją widownię na przekór tendencjom rynkowym.

Obecnie wydanie główne programu ogląda nawet średnio 4 mln widzów, a w momentach najwyższej oglądalności „Wydarzenia” gromadzą nawet 5,7 milionową widownię (1 stycznia 2008 r.). „Wydarzenia” popołudniowe natomiast przyciągają średnio 2,5 mln, a w momentach najwyższej oglądalności – 3 mln widzów.

Program powstał w 2004 roku z przekształcenia „Informacji” i początkowo nadawany był o godz. 18:30, a następnie o godz. 18.45 (popołudniowe wydanie o godz. 15:45 lub 15:50). Twórcą i szefem „Wydarzeń” przez pierwsze trzy lata był Tomasz Lis. Po jego odejściu ze stacji szefem redakcji został Jarosław Gugała. Obecnie „Wydarzenia” nadawane są codziennie o godz. 18:50, a w dni powszednie również o 15.50. Przełomową datą w historii programu był 6 czerwca 2008 roku, kiedy to „Wydarzenia” rozpoczęły nadawanie z nowego, nowoczesnego i największego studia newsowego w Polsce przeznaczonego do produkcji programów informacyjnych i publicystycznych (z tego samego studia nadawany jest Polsat News). Program zyskał także całkowicie nową oprawę graficzną, która została przygotowana przez renomowaną międzynarodową firmę.

„Wydarzenia” to przede wszystkim wiarygodność i niezależność. Najważniejszą zasadą jaką kieruje się zespół Jarosława Gugały to obiektywizm i trzymanie równego dystansu do wszystkich sił politycznych. Dziennikarze „Wydarzeń” bezkompromisowo patrzą na ręce przedstawicielom władzy. Szczególną uwagę poświęcają jednak tematom pokazującym krzywdę i niesprawiedliwość z jaką na co dzień spotykają się Polacy. To specjalność i cel „Wydarzeń” – być blisko ludzi. Zaangażowanie społeczne programu wynika z postrzegania pracy dziennikarza jako misji, która polega na dostarczaniu widzom prawdziwych i obiektywnych informacji.

To w imieniu widzów „Wydarzenia” kontrolują polityków, pamiętając jednocześnie o wielkiej odpowiedzialności społecznej, jaka spoczywa na dziennikarzach. Widzowie postrzegają „Wydarzenia” jako program obiektywny i darzą zaufaniem, czego dowodem są systematycznie rosnące wyniki oglądalności. 11 paĹşdziernika 2004 roku „Wydarzenia” rozpoczęły nadawanie z udziałem w rynku na poziomie 17,74% (4+) i 19,3% (16-49). Po pięciu latach istnienia program zwiększył swoją widownię na przekór tendencjom na rynku. Dynamika wzrostu w tym okresie wynosiła 21,7% w grupie 4+ i 9,9% w grupie 16-49. W chwili obecnej główne wydanie „Wydarzeń” emitowane o 18:50 jest jednym z najlepiej oglądanych programów Polsatu. We wrześniu 2009 roku program zanotował średnią oglądalność na poziomie: 21,59% w grupie 4+ oraz 21,20% w grupie 16-49. Są to wyniki wyższe o 5,7 pkt (4+) i o 2,7 pkt (16-49) od średniej stacji.

Program tworzą znani i cenieni dziennikarze. W gronie prowadzących program znajdują się: Jarosław Gugała, Dorota Gawryluk, Joanna Wrześniewska-Zygier oraz Beata Grabarczyk. Na antenie możemy zobaczyć także tych, którzy łączą prowadzenie popołudniowych „Wydarzeń” z pracą reportera, czyli Michała Kwiatkowskiego, Mikołaja Jankowskiego oraz Magdalenę Kaliniak. Głównymi wydawcami serwisu są Grzegorz Kozak, Marek Sygacz oraz Ewa Jarosławska. Zespół reporterów „Wydarzeń” tworzą m.in.: Tomasz Machała, Jan Mikruta, Małgorzata Ziętkiewicz, Robert Mojsak, Piotr Michalak, Piotr Czech, Robert Gusta, Grzegorz Kępka, Agnieszka Milczarz, Małgorzata Mikulska-Rembek, Monika Zalewska, Mira Skórka.

Zespół na co dzień korzysta z nowoczesnego newsroomu, najnowocześniejszego systemu do redagowania tekstów, montażu, tworzenia grafiki komputerowej i archiwizowania materiałów. System ma sto pięćdziesiąt komputerowych stanowisk pracy dla reporterów, wydawców, prezenterów, producentów i kierowników produkcji. Na potrzeby „Wydarzeń” pracuje codziennie około stu osób: dziennikarzy, kierowników produkcji, operatorów, producentów, informatyków, grafików, realizatorów oraz inżynierów systemu. „Wydarzenia” współpracują na co dzień z Polsat News.

Na sukces programu oprócz warszawskiego newsroomu, pracuje także rozbudowana sieć ośrodków regionalnych w całym kraju wyposażonych w ministudia oraz wozy transmisyjne. Ośrodki połączone są z centralą w Warszawie światłowodem, co zapewnia możliwość relacji 24 h na dobę. Wydarzenia zagraniczne relacjonuje pięciu stałych korespondentów: w Waszyngtonie – Zuzanna Falzmann, Moskwie – Wiktor Bater, Berlinie – Tomasz Lejman, Brukseli – Dorota Bawołek i Londynie – Jakub Górski, a także stali komentatorzy w Pradze, Pekinie, Genewie i Kijowie.

Od momentu powstania kanału informacyjnego Polsat News „Wydarzenia” nadawane są jednocześnie na antenie Telewizji Polsat i Polsat News. Zespół reporterów „Wydarzeń” przygotowuje na co dzień także materiały na potrzeby innych programów nadawanych w Polsat News. W dni powszednie po głównym wydaniu „Wydarzeń”, Dorota Gawryluk oraz Jarosław Gugała przeprowadzają rozmowy z czołowymi politykami w „Gościu Wydarzeń”. Agnieszka Milczarz, Agnieszka Mosór, Tomasz Machała i Grzegorz Kępka prowadzą wywiady w cyklu „Graffiti”. Grzegorz Kozak i Jan Mikruta prowadzą i redagują program „To był dzień na świecie”. Małgorzata Mikulska – Rembek i Mikołaj Jankowski redagują i prowadzą program „Ostatnia Instancja”.

Sylwetki prowadzących „Wydarzenia”:

Jarosław Gugała, dziennikarz i publicysta, szef „Wydarzeń”. Telewizyjną karierę dziennikarską rozpoczął w 1990 roku w nowo powstałych „Wiadomościach” TVP, początkowo jako reporter, potem także wydawca i prezenter. Po 3 latach został dyrektorem I programu TVP, a potem dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W póĹşniejszym okresie prowadził programy publicystyczne, m.in. „W centrum uwagi”. Karierę dziennikarską przerwał na kilka lat i w 1999 roku objął stanowisko ambasadora Polski w Urugwaju. Po 5 latach widzowie znowu zobaczyli go na szklanym ekranie, jako prowadzącego program Telewizji Polsat „Informacje”. Obecnie Jarosław Gugała kieruje zespołem „Wydarzeń”. Prowadzi także główne wydanie serwisu oraz program na antenie Polsat News pt. „Gość Wydarzeń”. Współpracuje z wieloma redakcjami, m.in. jest felietonistą tygodnika „Newsweek”, publikuje artykuły i felietony w portalu Wirtualna Polska, współpracuje z Radiem PiN jako komentator wydarzeń politycznych.

Jarosław Gugała jest także tłumaczem poezji i piosenek literackich. Od początku lat 80. występuje i nagrywa płyty z „Zespołem Reprezentacyjnym – grupą muzyczną zajmującą się wykonywaniem zagranicznych piosenek literackich. Jest absolwentem Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także ekonomiczne studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej. Zajmuje się tematyką latynoamerykańską oraz integracją międzynarodową. Publikuje w wydawnictwach naukowych.


Dorota Gawryluk, dziennikarka, publicystka i prezenterka telewizyjna. Prowadząca główne wydanie „Wydarzeń”. Według rankingu przygotowanego przez MillwordBrown SMG/KRC dla „Faktu”, Gawryluk w marcu 2009 została uznana przez Polaków za osobę najbardziej godną zaufania. Jej wiarygodność potwierdza także nagroda Ostre Pióro, które otrzymała od BCC za krzewienie wiedzy ekonomicznej. Jest laureatką nagrody prezesa TVP Jana Dworaka za wyznaczanie standardów dziennikarskich w programach „Wiadomości” i „Forum”. Gawryluk zdobyła także szereg nominacji do wielu prestiżowych nagród m.in. w tym roku byłam nominowana do nagrody im. Andrzeja Wojciechowskiego za program „Dorota Gawryluk konfrontacje”, który nadawany był na antenie Telewizji Polsat, a także po raz drugi nominowana jest do Wiktorów oraz po raz piąty do „Telekamer”. Otrzymała również nominację do diamentu telewizyjnego „Gazety Wyborczej”.

Gawryluk karierę dziennikarską rozpoczęła na początku lat 90. w Telewizji Polsat jako reporterka, a następnie prowadząca i wiceszefowa „Informacji” oraz „Politycznego Graffiti”. Następnie została szefową publicystyki Telewizji Polsat, stworzyła wówczas program „Interwencja” i była jego opiekunką merytoryczną. Od listopada 2004 przez trzy lata była główną twarzą „Wiadomości” TVP. Od 7 maja 2007 pełniła funkcję członka zarządu ds. programów publicystycznych i informacyjnych TV Biznes. Prowadziła tam również autorski program publicystyczny „Sam na sam”. Przez wiele lat prowadziła audycje radiowe w radiu TOK FM: „Poranek w radiu TOK FM”, a także w radiowej Jedynce „Sygnały Dnia” i „W samo południe\”.

Dorota Gawryluk od czerwca 2008 roku jest twarzą Telewizji Polsat i Polsat News. Na antenie Polsatu od czerwca 2008 do lutego 2009 emitowany był jej autorski program publicystyczny „Dorota Gawryluk konfrontacje”. Natomiast w Polsat News w tym okresie prowadziła pasmo „To był dzień” i program „Sam na sam”. Od lutego 2009 Gawryluk prowadzi w Polsacie główne wydanie „Wydarzeń” na zmianę z Jarosławem Gugałą. W Polsat News natomiast rozmawia z czołowymi politykami w cyklu „Gość Wydarzeń”. Dorota Gawryluk jest także publicystką tytułów: „Dziennik. Gazeta Prawna”, „Fakt” i „Super Express”.


Joanna Wrześniewska-Zygier, dziennikarka ekonomiczna i prezenterka telewizyjna. Prowadzi popołudniowe i weekendowe „Wydarzenia” w Polsacie. Na antenie Polsat News współprowadzi wraz z Wojciechem Szelągiem debaty ekonomiczne „Wybierz gospodarkę”. Wielokrotnie nagradzana za wkład w edukację ekonomiczną Polaków. Dwukrotna laureatka „Ostrego Pióra” – nagrody BCC przyznawanej dziennikarzom zajmującym się tematyką gospodarczą.

W Polsacie od 1993 roku. Współtworzyła programy ekonomiczne, takie jak: „Biznes Informacje” (potem „Biznes Wydarzenia”), „Puls Biznesu”, „Biznes Tydzień”. Prezenterka i wydawca „Informacji” na antenie Polsatu oraz „Biznes Wydarzeń” emitowanych w Polsacie i TV Biznes. Obecnie prezenterka „Wydarzeń” w Polsacie oraz współprowadząca debatę „Wybierz gospodarkę” w Polsat News. Od 2007 do 2008 roku była dyrektorem ds. publicystyki w TV Biznes, gdzie prowadziła „Biznes Wydarzenia”.


Wszystkie fot. Polsat

Beata Grabarczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna, prezenterka „Wydarzeń” w Telewizji Polsat. Zadebiutowała mając szesnaście lat w programie „5-10-15”, gdzie recenzowała książki oraz filmy. Na początku studiów (kierunek Dziennikarstwo i nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim) rozpoczęła współpracę z gazetą – „Pasmo”, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w karierze dziennikarskiej pod okiem redaktora naczelnego gazety – Marka Przybylika. Następnie pracowała w dziale ekonomicznym „Ĺťycia Warszawy”. Karierę radiową rozpoczęła w Radiu dla Ciebie, gdzie jako DJ prowadziła konkursy i rozmawiała ze słuchaczami. W latach 1993 – 1997 roku była reporterką polityczną w Informacyjnej Agencji Radiowej, skąd przeszła do Radia Zet. W 2000 roku rozpoczęła pracę w RMF FM. Zarówno w Radiu Zet, jak i RMF FM zajmowała się tematyką polityczną. W 2002 roku rozpoczęła pracę w Telewizji Polsat, gdzie jako reporterka polityczna i europejska „Dziennika” TV4 relacjonowała z Dublina wejście Polski do UE oraz zajmowała się sprawą Rywina. Zdobyła wówczas wyróżnienie w konkursie Europejski Ekran w 2003 roku.

Kolejnym krokiem w jej karierze było rozpoczęcie pracy w tworzonych przez Tomasza Lisa „Wydarzeniach”, gdzie była reporterką. Prowadziła także program na antenie Polsatu „Polska Głosuje” przed wyborami w 2005 roku. W roli prowadzącej „Wydarzenia” zadebiutowała 28 stycznia 2006 roku – w dniu katastrofy hali międzynarodowych targów w Katowicach. Poza pracą interesuje się skandynawskimi kryminałami, gra w tenisa i pływa.