Wydarzenia
Autor: MN
TROCHĘ HISTORII:

Wydarzenia ruszyły 11 października 2004 roku. Ich głównym twórcą jest Tomasz Lis. Serwis zastąpił nadawane wcześniej Informacje. O 15.45 na wizji pojawiła się Hanna Smoktunowicz i zaprosiła widzów na pierwsze wydanie nowego programu informacyjnego Polsatu, które wyemitowano o 18.30. W tym dniu wyjątkowo nie pokazano popołudniowych Wydarzeń, a ograniczono się tylko do zapowiedzi najciekawszych tematów.
Nowa odsłona Wydarzeń (od czerwca 2008)Odświeżone logo serwisu (od grudnia 2007 do czerwca 2008)Pierwsza czołówka programu


Na początku nowego roku główne wydanie serwisu zmieniło porę emisji. Od 3 stycznia program rozpoczynał się o 18.45. Ta korekta przyczyniła się do zwiększenia oglądalności programu, mimo że Wydarzenia zaczęły częściowo kolidować z Faktami w TVN. W lutym uruchomiono serwis internetowy programu, który powstawał we współpracy z portalem Wirtualna Polska. Współpracę zakończono na początku 2007 roku i do tej pory Wydarzenia pozostają bez swojej witryny internetowej (materiały reporterów serwisu ukazują się na stronach Dziennik.pl, Gazeta.pl oraz na platformie ipla).

W styczniu 2006 roku Polsat zrezygnował z emisji popołudniowych Wydarzeń w weekendy. Także w styczniu do ekipy Wydarzeń dołączył Marek Kacprzak. Zadaniem Kacprzaka było odświeżenie popołudniowych wydań programu. Zwiększono ilość relacji "na żywo" i zdynamizowano formułę serwisu. Dzięki temu Wydarzenia o 15.45 zdeklasowały konkurencję, a w konsekwencji TVN i TVP 2 zrezygnowały z emisji swoich popołudniowych serwisów informacyjnych (w 2007 roku). Powód był prosty - niska oglądalność.

Pod koniec stycznia z programem pożegnała się Iwona Kutyna, prowadząca popołudniowe i weekendowe Wydarzenia. Dziennikarka odeszła do Panoramy TVP 2. Kutynę zastąpiła Beata Grabarczyk. Pod koniec roku do grona prowadzących dołączył Marek Kacprzak, a następnie Marek Tejchman (również dziennikarz programu).


Michał KwiatkowskiBeata GrabarczykMira SkórkaPiotr Czech (odszedł ze stacji)Małgorzata Mikulska-RembekGrzegorz KępkaMarek Tejchman (odszedł ze stacji)


Do 3 listopada 2006 roku (od poniedziałku do piątku ok 24.00) w Polsacie nadawano Biznes Wydarzenia. Emisję programu przywrócono na antenie TV Biznes w maju 2007 roku, gdzie pokazywano go do maja 2008 r.

Na początku 2007 roku popołudniowe Wydarzenia przesunięto na 15.50 (w styczniu 2008 roku powróciły na 15.45, a po miesiącu przesunięto je ponownie na 15:50). Wcześniej godzinę zmieniło również główne wydanie - na 18.50. W połowie 2006 roku przedłużono bardzo ważną umowę o współpracy z CNN, która została podpisana jeszcze za czasów Informacji.

Od początku istnienia serwisu do 19 września główną prowadzącą Wydarzeń była Hanna Smoktunowicz. Dziennikarka zrezygnowała z pracy w zespole programu po odsunięciu Tomasza Lisa od kierowania serwisem Polsatu (oficjalny powód zwolnienia Lisa to oszczędności; postanowiono połączyć redakcję Wydarzeń i zespół TV Biznes). - Kiedy w 2004 roku zaczynaliśmy naszą wielką, fantastyczną przygodę z Wydarzeniami, niewielu wierzyło, że nam się uda. Budowaliśmy nasz program od podstaw. Nie zawsze było łatwo, ale dzięki ciężkiej pracy, dzięki talentowi i zaangażowaniu całego zespołu Wydarzeń, dziś możemy śmiało powiedzieć: Udało się! Od dziś (18.09.07) Wydarzeniami przestaje kierować Tomasz Lis, a wraz z jego odejściem kończy się, myślę bardzo ważny, choćby dlatego, że pierwszy rozdział w życiu tej redakcji - mówiła Hanna Smoktunowicz żegnając się z widzami. Od października 2007 roku funkcję szefa Wydarzeń pełni Jarosław Gugała.

W październiku 2007 roku z Wydarzeniami pożegnał się Marek Kacprzak, twórca sukcesu popołudniowego wydania serwisu. Dziennikarz został szefem działu krajowego dziennika Polska (w czerwcu 2008 roku rozpoczął pracę w Polsat News). Warto dodać, że przez pewien czas serwis Polsatu prowadzili Mikołaj Jankowski i Michał Kwiatkowski, reporterzy Wydarzeń, a także Magdalena Kaliniak, która przeszła do ekipy Polsat News.

W grudniu 2007 roku program informacyjny Polsatu zmienił czołówkę, oprawę graficzną i odświeżył scenografię studia. W kwietniu 2008 roku w roli gospodyni głównego wydania Wydarzeń zadebiutowała Joanna Wrześniewska-Sieger z TV Biznes, w lutym 2009 roku - Dorota Gawryluk, w styczniu 2011 roku - Magda Sakowska, w 2010 roku do grona gospodarzy popołudniowego wydania dołączył Maciej Stroiński z Polsat News, a w marcu 2011 roku - Agnieszka Gozdyra, także z Polsat News (przy okazji wprowadzono nową formułę Wydarzeń 15:50).

6 czerwca 2008 roku serwis informacyjny Polsatu pierwszy raz został nadany z nowoczesnego i przestronnego studia kanału Polsat News. Wydarzenia otrzymały nową czołówkę. Zmieniły się także: grafika, logotyp oraz oprawa muzyczna.

Logo serwisu ściśle nawiązuje do znaku graficznego stacji Polsat News. Głównym elementem obu logotypów jest charakterystyczna strzałka. Postać strzałki ma także stół prezenterski. Ten znak pojawia się również w scenografii studia, oprawie graficznej i czołówce. Ciekawie wygląda sam początek programu, kiedy ustawiona w studiu ścianka rozsuwa się, a zza niej wyłania się postać prowadzącego. Prezenter przedstawia newsy na tle dużego ekranu, na którym wyświetla się animacja w odcieniach błękitu. Podobne zmiany objęły Wydarzenia sportowe (są nadawane ze studia kanału Polsat News) i Pogodę (tu pojawiła się nowa grafika map synoptycznych).


Nowe studio Wydarzeń (od czerwca 2008)


Jak w każdym serwisie, tak i w Wydarzeniach nie obyło się bez roszad personalnych. Do zespołu dochodzili nowi reporterzy, a niektórzy przechodzili do konkurencji. W ciągu ostatnich lat z Wydarzeniami pożegnali się m.in. Tomasz Machała, Jakub Sobieniowski, Radosław Kietliński, Piotr Glicner, Piotr Gursztyn, Katarzyna Molenda, Marek Tejchman, Rafał Jas i Mirosław Majeran. Na ich miejsce zatrudniono m.in. Mirę Skórkę, Mikołaja Jankowskiego, Pawła Naruszewicza, Magdalenę Hykawy, Iwonę Klitę i Agnieszkę Milcarz. Od samego początku w zespole są m.in. Beata Grabarczyk, Małgorzata Ziętkiewicz, Małgorzata Mikulska-Rembek i Jarosław Gugała. Rozbudowano również sieć oddziałów terenowych.

Od 7 marca 2016 roku w Polsat News nadawane jest wieczorne wydanie pod nazwą "Wydarzenia 22:00".


Hanna SmoktunowiczJarosław GugałaMagdalena KaliniakRobert GustaMonika ZalewskaMarcin Wąsiewicz - ŁódźPiotr WitkowskiWojciech Gaweł - SzczecinMarek Horczyczak prezentuje Pogodę po Wydarzeniach


SPORY:

Warto również wspomnieć o dwóch głośnych sporach Wydarzeń z TVP i TVN. W sierpniu 2005 roku TVN 24 oskarżył dziennikarza Polsatu o kradzież materiału. Kanał domagał się zwolnienia Piotra Gursztyna, który miał użyć w swojej relacji zdjęć TVN 24 bez wcześniejszego zapytania o zgodę. Materiał miał być tak zmodyfikowany, aby nie było widać logotypu TVN 24. Szef TVN 24 Adam Pieczyński wystosował pismo do ówczesnego prezesa Polsatu, Aleksandra Myszki z żądaniem wyjaśnień w tej spawie. Myszka przeprosił za całą sytuację. Spór wydawał się być załagodzony, ale kilka dni później Pieczyński znowu napisał do prezesa Polsatu i zażądał ukarania osoby, która jest odpowiedzialna za całe zamieszanie. Zagroził, że jeśli się tak nie stanie, to sprawa trafi do sądu. Zamiast Myszki głos zabrał Tomasz Lis, kierownik Wydarzeń i oskarżył TVN o kradzież wywiadu Matusza Borka (w Faktach pokazano ten materiał bez zgody Polsatu Sport, nie usunięto jednak logotypu stacji). Prezes TVN-u, Mariusz Walter przeprosił kanał Zygmunta Solorza. Polsat ukarał natomiast osobę, która bezprawnie użyła materiału TVN 24 (obniżył jej pensję). Całą sprawą zajmowały się media m.in. serwis Press.

Drugi spór dotyczy materiału Małgorzaty Ziętkiewicz, który wyemitowano 11 października 2006 roku. TVP zarzuciła reporterce, że w jej felietonie zostały podane nieprawdziwe informacje o Telewizji Polskiej (m.in. o tym, że w zespole programów informacyjnych TVP były zatrudnione osoby zajmujące się cenzurowaniem programów i "komisarze polityczni" z Prawa i Sprawiedliwości). Telewizja Polska zażądała sprostowania tych informacji, ale władze Polsatu odmówiły. Zarząd uznał, że reporterka stworzyła swój felieton na podstawie rozmów z wieloma dziennikarzami m.in. z Polskiego Radia i TVP.


Małgorzata Ziętkiewicz


OSIĄGNIĘCIA:

- Byliśmy w Rzymie, gdy cały świat żegnał Jana Pawła II. Kilka dni wcześniej byliśmy z Państwem całą noc, nie przerywaliśmy programu. Za te relacje Polsat, TVN i TVP, trzy stacje dostały równorzędne wyróżnienie za profesjonalizm i rzetelność. Paryż - wybory i Wydarzenia spod Łuku Tryumfalnego. I wszytko to co działo się w Polsce. Kąsaliśmy czasem, a czasem pokazywaliśmy to o czym nie odważył się mówić nikt - tak w 2007 roku podsumowała ostanie trzy lata Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka Wydarzeń.

REPORTERZY KRAJOWI POLSAT NEWS i WYDARZEŃ:
Łódź: Maciej Wenerski, Adam Malik, Ewa Żarska
Wrocław: Maciej Stopczyk, Bartosz Nowak
Kraków: Agnieszka Molęda, Bartosz Jastrzębski, Grzegorz Zajchowski
Katowice: Alicja Waliszewska, Krzysztof Bąk, Marek Sygacz
Poznań: Artur Adamczak, Stanisław Wryk, Szymon Kiepel
Gdańsk: Anna Gonia-Kuc, Marcin Józefowicz, Szymon Zaworski
Szczecin: Wojciech Gaweł, Anna Pawlak
Lublin: Piotr Kuśmierzak, Katarzyna Niećko
Olsztyn: Anna Mioduszewska
Białystok: Przemysław Sławiński
Zakopane: Natalia Knapik

KONTAKT:

Sekretariat programu Wydarzenia:
Telewizja Polsat S.A.
ul. Ostrobramska 77
04-175 Warszawa
tel. (0 22) 514 43 34
(0 22) 514 43 34
(0 22) 514 43 34
fax. (0 22) 514 43 40

wydarzenia@polsat.com.pl